Chevrolet 9001348 датчик кисню

Кисневий датчіккіслородний датчик (інші назви — лямбда-зонд, датчик концентрації кисню) служить для визначення кількості кисню у відпрацьованих газах.для забезпечення ефективної (економічною і екологічною) роботи двигуна внутрішнього згоряння співвідношен

Кисневий датчик (інші назви — лямбда-зонд, датчик концентрації кисню) служить для визначення кількості кисню у відпрацьованих газах.

Для забезпечення ефективної (економічною і екологічною) роботи двигуна внутрішнього згоряння співвідношення повітря і палива в паливно-повітряної суміші має бути постійним на всіх режимах роботи. Це досягається використанням кисневого датчика у випускній системі. Сам процес управління вмістом кисню у вихлопних газах називається лямбда-регулювання.

Так, при нестачі повітря в паливно-повітряної суміші, вуглеводні і чадний газ повністю не окислюються. З іншого боку, при надлишку повітря оксиди азоту повністю не розкладаються на азот і кисень.

Лямбда-зонд встановлюється в випускній системі. На окремих моделях автомобілів застосовується два кисневих датчика: один встановлюється до каталітичного нейтралізатора, інший — після. Застосування двох кисневих датчиків посилює контроль за складом відпрацьованих газів і забезпечує ефективну роботу нейтралізатора.

Залежно від конструкції розрізняють два види кисневих датчиків: двоточковий і широкосмуговий.

Двоточковий датчик встановлюється як перед нейтралізатором, так і за ним. Датчик фіксує коефіцієнт надлишку повітря в паливно-повітряної суміші (lambda-) за величиною концентрації кисню у відпрацьованих газах.

Двоточковий датчик являє собою керамічний елемент, що має двухсторннее покриття з діоксиду цирконію. Вимірювання здійснюється електрохімічним способом. Електрод однією стороною контактує з вихлопними газами, друго — з атмосферою.

Принцип дії двухточечного кисневого датчика заснований на вимірюванні вмісту кисню у відпрацьованих газах та атмосфері. При різній концентрації кисню у відпрацьованих газах та атмосфері на кінцях електрода створюється напруга. Чим вище вміст кисню (збіднена паливно-повітряна суміш), тим нижче напруга, чим нижче вміст кисню (збагачена паливно-повітряна суміш), тим вище напруга.

Електричний сигнал від кисневого датчика надходить в електронний блок керування системи управління двигуном. Залежно від величини сигналу блок управління впливають на виконавчі органи підконтрольних йому систем автомобіля.

Широкосмуговий датчик являє собою сучасну конструкцію лямбда-зонда. Він застосовується в якості вхідного датчика каталітичного нейтралізатора. У широкополосном датчику значення «лямбда» визначається з використанням сили струму закачування.

На відміну від двухточечного датчика широкосмуговий датчик складається з двох керамічних елементів — двухточечного і закачувати. Під закачуванням розуміється фізичний процес, при якому кисень з відпрацьованих газів проходить через закачує елемент під впливом певної сили струму.

Принцип роботи широкосмугового датчика заснований на підтримці постійної напруги (450 мВ) між електродами двухточечного елемента за рахунок зміни сили струму закачування.

Зниження концентрації кисню у відпрацьованих газах (збагачена паливно-повітряна суміш) супроводжується зростанням напруги між електродами двухточечного керамічного елементу. Сигнал від елемента подається в електронний блок управління, на підставі якого створюється струм, певної сили, на закачується елементі.

Струм, в свою чергу, забезпечує закачування в вимірювальний зазор і напруга досягає нормативного значення. Величина сили струму при цьому є мірою концентрації кисню у відпрацьованих газах. Вона аналізується електронним блоком управління і перетвориться в управляючі на виконавчі пристрої системи упорскування.

При збідненості паливно-повітряної суміші робота широкосмугового датчика здійснюється аналогічним чином. Відмінність полягає в тому, що під дією струму відбувається викачування кисню з вимірювального зазору назовні.

Ефективна робота кисневого датчика здійснюється при температурі 300 ° С. Для якнайшвидшого досягнення робочої температури лямбда-зонд обладнується нагрівачем.

Источник: ukrautos.ru

Категория Scion